SÖU startar teaterskola i Malax och Korsnäs.

14.08.2012 kl. 13:32
I samarbete med Malax-Korsnäs MI startar SÖU en teaterskola för barn i höst. Teaterskolan bygger på den grundläggande konstundervisningen och arrangeras genom SÖU:S projekt Teaterkonst i Österbotten. Anmälningar till Teaterskolan kan göras redan nu.

Den grundläggande konstundervisningen i teaterkonst är en fritidssysselsättning för barn och unga. Undervisningen bygger på en läroplan utformad av utbildningsstyrelsen och är från år till år fortlöpande. Undervisningen börjar med grundstudier som är uppbyggda på fyra år. Under grundstudierna får barnen på ett lekfullt och roligt sätt bekanta sig med teater och drama. Efter grundstudierna har man ytterligare möjlighet att gå vidare till verkstadsstudier, vilka är mer fördjupade studier inom teater som konstform. All undervisning utgår från dramapedagogiska metoder.

Första årets grundstudier är i första hand för barn i åk 2-4. Under grundstudierna får barnen bl.a. bekanta sig med teater genom lek och spel, träna och utveckla fantasiförmågan, träna kropps- och röstuttryck samt träna gestaltande och berättande - allt i en lekfull och uppmuntrande miljö.

Teaterkonst är en social aktivitet där barnet utvecklar bl.a. kreativitet, samarbetsförmåga, mottaglighet för sinnes och känslointryck, personliga och sociala färdigheter samt förmågan att arbeta målmedvetet.

Malax:
Bygdegården, måndagar kl 19.00-20.30. OBS!! (fr.o.m. 15 oktober kl 18.00-19.30) med start 10 september.

Korsnäs:
Korsnäsgården, måndagar kl 17.00-18.30. OBS!! (fr.o.m. 15 oktober kl 16.00-17.30) med start 10 september.

Anmälan 13-22.8 kl 9.00-16.00 till Jenny Holm/SÖU 050-575 88 40
Terminsavgift: 50 euro.

Mera info: www.teaterkonst.fi
 

 

 

Kurs i Kulturhusets bokföringsprogram

En kurs ordnas i bokföringsprogrammet som ingår i förbundswebbpaketet genom Kulturhuset.
19.11.2012 kl. 08:38

Påminnelse om produktionsstödet och vinterbilagan

De revy- och teaterföreningar som tänker spela teater i vinter har möjlighet att ansöka om FSU:s produktionsstöd. Ni har även möjlighet att marknadsföra era föreställningar i FSU:s vinterbilaga.
25.10.2012 kl. 12:57

Glitter och glamour tema på årets Johannesgala

För alla som vill glittra lite extra kan vi avslöja att temat för årets Johannesgala är glitter och glamour. Värdarna hälsar att de som vill gärna få klä sig efter temat.
23.10.2012 kl. 20:21

Bussar till Johannesgalan

Det ordnas buss till Johannesgalan även i år. Tidtabellerna hittar ni här.
22.10.2012 kl. 12:19

Handlingar till SÖU:s höstmöte

Höstmöteshandlingarna och information hittar du här i artikeln.
19.10.2012 kl. 08:32