Tidigare vinnare av Johannespriset

 

2018

Årets förening: Molpe Uf
Årets Johannes: Jenni Ahlbäck (Åminne Folkpark)
Årets inventarie: Tor Nyman (Rökiö Biblioteksförening)
Årets talkokraft: Elisabeth Henriksson (Sundom Uf)
Årets underhållare: Victor Ohlis (Vörå Uf)

2017

Årets förening: Wassor Uf
Årets Johannes: Alexandra Nyroos (Petalax Uf)
Årets inventarie: Alf Burman (Koskö Hf)
Årets tändstift: Anna Påfs (Kärklax Uf)
Årets talkokraft: Christian Rönn (Kvevlax Uf & Korsholms Teater)
Årets underhållare: Kennet Lindbäck (Lappfjärd Uf)

2016

Årets förening: Pörtom ungdomsförening
Årets Johannes: Annika Joupers-Ekblom (Kimo ungdomsförening)
Årets inventarie: Stefan Kronstrand (Molpe ungdomsförening)
Årets tändstift: Ulrika Nabb (Österhankmo hembygdsförening/ungdomsförening)
Årets talkokraft: Familjen Grandell (Böle ungdomsförening)
Årets underhållare: Anders Aromäki (Juthbacka teaterförening)

2015

Årets förening: Kvevlax ungdomsförening
Årets eldsjäl: Sabina Mattjus (Purmo ungdomsförening)
Årets talang: Kenneth Nymark (Uf Svanen)
Årets veteran: Boris Bränn (Juthbacka teaterförening)
Årets ungdom: Rene Michelsson (Korsnäs ungdomsförening)

2014

Årets förening: Karperö ungdomsförening
Årets eldsjäl: Malin Haka (Pörtom ungdomsförening)
Årets talang: Simon Nystén (Övermark ungdomsförening)
Årets veteran: Mikael Gädda (Smedsby ungdomsförening)
Årets ungdom: Linn Nyholm & Wilma Flöijer (Övermalax ungdomsförening)
Personalens hederspris: Pia Sand (Pörtom ungdomsförening)
 

2013

Årets förening: Österhankmo UF/HF
Årets eldsjäl: Jens-Olof Mård (Karperö ungdomsförening)
Årets talang: Annika Åman (Oravais Teater)
Årets veteran: Rolf “Roffe” Mattfolk (Svenska föreningen Brahegården)
Årets ungdom: Tim Gammelgård (Kimo ungdomsförening)
Personalens hederspris: Eloria rf.
 

2012

Årets förening: Åminne Folkpark
Årets eldsjäl: Magdalena Snickars (Närpes Teater)
Årets talang: Humorgruppen KAJ
Årets veteran: Kjell Kankaanpää (Korsbäck ungdomsförening)
Årets ungdom: Malin Nyström (Österhankmo UF/HF)
Personalens hederspris: Niklas Svartbäck (Vörå ungdomsförening)
 

2011

Årets förening: Kärklax ungdomsförening
Årets eldsjäl: Anneli Pellfolk (Korsnäs UF/BF)
Årets talang: Hanna Lagerström
Årets veteran: Berit Wiklund (Österhankmo UF/HF)
 
 

2010

Årets förening: Korsnäs UF/BF
Årets eldsjäl: Pia Sand (Pörtom ungdomsförening)
Årets talang: Daniel Nordlund (Kimo ungdomsförening)
Årets veteran: Karin Rusk (Svenska föreningen Brahegården)
 
 

2009

Årets förening: Rangsby ungdomsförening
Årets eldsjäl: Roland Engström (Komossa ungdomsförening / Byarevyn)
Årets talang: Alfred Backa (Oravais ungdomsförening / Maxmorevyn)
Årets veteran: Jens Juthström (Molpe ungdomsförening)
Årets ungdom:Titti Gammelgård (Kimo ungdomsförening)
 

2008

Årets förening: Vörå ungdomsförening
Årets eldsjäl: Sanna Sund (Ungdomsföreningen Havsbandet)
Årets talang: Mike Nordlund (Närpes ungdomsförening)
Årets veteran: Peter Finne (Sundom ungdomsförening)
Årets ungdom: Emelie Sandelin (Sundom ungdomsförening)
 

2007

Årets förening: Karperö ungdomsförening
Årets eldsjäl: Jonas Lindholm (Molpe ungdomsförening)
Årets talang: Fanny Eriksson
Årets veteran: Sune Glader (Karperö ungdomsförening)
Årets ungdom: Linn Nygård
 

2006

Årets förening: Terjärv ungdomsförening

 

2005

Årets förening: Kimo ungdomsförening
Årets kvinnliga resursperson: Sofia Vesterback (Petalax ungdomsförening)
Årets manliga resursperson: Andreas Norrgård (Oravais ungdomsförening)
Årets amatörteaterskådis: Gunilla Lillbacka (Kimo ungdomsförening / Byarevyn)
Årets amatörteatergrupp: Pörtom ungdomsförening
Årets artist: Tommys
 

2004

Årets förening: Wasa UF Skatila
Årets kvinnliga resursperson: Gun-Lis Norras-Svenn (Skatila ungdomsförening)
Årets manliga resursperson: Stefan Sandin (Jeppo ungdomsförening)
Årets amatörteaterskådis: Jan Burman (Korsholms teater)
Årets artist: San Marino & Linda

 

2003

Årets förening: Sundom ungdomsförening
Årets kvinnliga resursperson: Siv Hartvik (Korsnäs ungdomsförening)
Årets manliga resursperson: Patrik Nylund (Västerhankmo ungdomsförening)
Årets amatörteaterskådis: Sören Storbäck (Pörtom ungdomsförening)
Årets artist: Orkestern Tendoz
 

2002

Årets förening: Bergö ungdomsförening
Årets kvinnliga resursperson: Eva-Britt Berts (Petsmo ungdomsförening)
Årets manliga resursperson: Anders Fredriksson (Karleby ungdomsförening)
Årets amatörteaterskådis: Pär Särs (Terjärv ungdomsförening)
Årets amatörteatergruppp: Karleby ungdomsförening
Årets artist: Roll on
 

2001

Årets förening: Molpe ungdomsförening
Årets kvinnliga resursperson: Irene Petterson (Övermalax ungdomsförening)
Årets manliga resursperson: Frank Sandström (Karleby ungdomsförening)
Årets amatörteaterskådis: Mats Lind (Terjärv ungdomsförening)
Årets teatergruppp: Närpes ungdomsförenings teatergrupp
Årets artist: Nicke & Nisse
 

2000

Årets förening: Närpes ungdomsförening
Årets kvinnliga resursperson: Ruth Väglund (Malax ungdomsförening)
Årets manliga resursperson: Jens Juthström (Molpe ungdomsförening)
Årets amatörteaterskådis: Nina Dahl (Malax ungdomsförening)
Årets teatergruppp: Terjärv ungdomsförening
Årets klubb (barn och tonårsverksamhet): Korsholms teaters barnklubb
Årets artist: Allan & the astronauts
 

1999

Årets förening: Kvevlax ungdomsförening
Årets kvinnliga resursperson: Maria Smeds (Överesse ungdomsförening)
Årets manliga resursperson: Sixten Dahlvik (Nedervetil ungdomsförening)
Årets amatörteaterskådis: Lotta Sundell (Karleby ungdomsförening)
Årets klubb (barn och tonårsverksamhet): Sundby ungdomsförenings datastuga
Årets artist:Tommys
 

1998

Årets förening: Dagsmark Ungdomsförening
Årets amatörteatergrupp: Karleby Ungdomsförening
Årets kvinnliga resursperson: Helena Hemming-Väglund (Övermalax ungdomsförening)
Årets manliga resursperson: Mikael Lervik (Solf ungdomsförening)
Årets teaterskådis: Börje Ivars (Böle ungdomsförening)
Årets klubb (barn och tonårsverksamhet): Övermalax ungdomsförening
Årets innovation: Åttonde ungdomsringen