Rösta fram nominerade till Johannesgalan

29.08.2012 kl. 10:52
Johannesgalan hålls i år den 27 oktober i Kärklax uf-lokal. Nu är det hög tid att rösta fram de nominerade till priserna. Senast den 7 september ska nomineringarna skickas in.

Precis som tidigare år är det fem priser som delas ut under galan. Priserna det gäller är årets förening, årets eldsjäl, årets veteran, årets talang och årets ungdom.

Vem som helst kan nominera en person eller förening som man tycker har gjort sig förtjänt av priset. Det enda kravet är att personen som nomineras ska vara medlem i någon av SÖU:s medlemsföreningar. Den som nominerar behöver däremot inte vara medlem. Samma person eller förening kan bara vinna vart femte år.
Bland alla nomineringar som kommer in röstar SÖU:s styrelse fram tre stycken i varje kategori. Av dessa tre röstar sedan en jury fram vinnaren i varje kategori.

De tre nominerade kontaktas personligen innan Johannesgalan och presenteras också i ÖP. Vem som vinner avslöjas först under galakvällen.
Nomineringar och motiveringar ska skickas in senast den 7 september klockan 16 till kansli@sou.fi eller till SÖU, Handelsesplanaden 10 D, 65100 Vasa.

Sofia Nygård

Kurs i Kulturhusets bokföringsprogram

En kurs ordnas i bokföringsprogrammet som ingår i förbundswebbpaketet genom Kulturhuset.
19.11.2012 kl. 08:38

Påminnelse om produktionsstödet och vinterbilagan

De revy- och teaterföreningar som tänker spela teater i vinter har möjlighet att ansöka om FSU:s produktionsstöd. Ni har även möjlighet att marknadsföra era föreställningar i FSU:s vinterbilaga.
25.10.2012 kl. 12:57

Glitter och glamour tema på årets Johannesgala

För alla som vill glittra lite extra kan vi avslöja att temat för årets Johannesgala är glitter och glamour. Värdarna hälsar att de som vill gärna få klä sig efter temat.
23.10.2012 kl. 20:21

Bussar till Johannesgalan

Det ordnas buss till Johannesgalan även i år. Tidtabellerna hittar ni här.
22.10.2012 kl. 12:19

Handlingar till SÖU:s höstmöte

Höstmöteshandlingarna och information hittar du här i artikeln.
19.10.2012 kl. 08:32