Inaktiva föreningar stryks ur föreningsregistret

04.07.2016 kl. 11:06
2 000 finlandssvenska föreningar kan upphöra att existera - kolla om din finns med på listan!

En ändring i föreningslagen gällande avregistrering av icke-verksamma föreningar från föreningsregistret, medför att Patent- och registerstyrelsen (PRS) får rätt att avregistrera sådana föreningar som de tror att är inaktiva. Föreningar som inte lämnat in anmälningar till föreningsregistret sedan 1995 stryks ur registret. 

Föreningar som vet med sig att de inte lämnat in anmälningar till PRS under de senaste 20 åren bör uppdatera sina uppgifter och meddela att verksamheten fortsätter HÄR. Föreningar kan kostnadsfritt kontrollera sina registeruppgifter i PRS informationstjänst

Lagändringen träder i kraft den 1 juli 2016. Det innebär att icke-verksamma föreningar kommer att kunna avregistreras första gången i början av 2017.

 

Se också Svenska YLE:s artikel om saken.

Källa: PRS pressmeddelande

SÖU

Rösta på Johanneskandidater

Bland alla nominerade har tre kandidater per kategori gallrats ut till den slutgiltiga Johannesomröstningen.
29.08.2016 kl. 15:40

Höstens ringträffar

I början av september hålls ringträffar i de jämna ringarna.
25.08.2016 kl. 12:06

Danskurs i Vasa

SÖU erbjuder tillsammans med UNF Finland och Folkhälsan en kurs i socialdans i Vasa. Under kursen går vi igenom dansstilarna foxtrot, vals, långsam vals, bugg, fusku, cha cha cha och rumba.
24.08.2016 kl. 12:52

Föreningspost 12.8.2016

Läs senaste föreningsposten här!
12.08.2016 kl. 13:13

Ordningsvaktskurser

Under hösten arrangerar SÖU grundkurser för ordningsvakter i både Vasa och Esse.
12.08.2016 kl. 10:01