Föreningspost 16.2.2018

16.02.2018 kl. 14:20
Läs senaste föreningsposten från SÖU.
Hej! Äntligen har vi ordentligt vinterväder med tillräckligt med snö för pulkaåkning och skidning, något som ju är passande inför sportlovet. Ordnar ni något sportlovsprogram i föreningen som ni vill marknadsföra eller vill ni kanske ställa till med sportlovsbio i lokalen? Det fixar vi. Läs mer om detta och annat som är på gång just nu i februariupplagan av föreningsposten. 
 
Nå ut till fler! – workshop
Kom med på en workshop med Bruket Agency på SÖU:s kansli i Vasa söndag 18.3 klockan 12–15. Under workshopen tas konkreta idéer, tips och tekniker fram för att skapa en starkare och mera enhetlig kommunikation och marknadsföring. Under workshopen arbetar man med den egna föreningens material och marknadsföring, både kring annonser och i sociala medier. Workshopen är gratis och det bjuds på kaffe med tilltugg! Två personer per förening ryms med. Förhandsanmälan till sofia(at)sou.fiBruket Agency är en varumärkes- och designbyrå.
 
Lär dig arkivera!
Är det kaos i föreningsarkivet? Projektet Klockars Online ordnar en öppen föreläsning om grunderna i arkivering torsdag 22.2 klockan 18 i Yttermark UF. Vi ger tips och råd om hur man städar i arkivet och visar SÖU:s digitala arkiv och hur man använder det. Susanne Lagus från Digihem vid Finlands Svenska Hembygdsförbund är också på plats och berättar om digitalisering av fotografier. Kaffeservering. Ingen förhandsanmälan. Samma föreläsning kommer att hållas i övriga ringar under våren.
 
Bygdegården 3 är igång

Projekt Bygdegården skede 3 har dragit igång. De flesta föreningarna i Österbotten kämpar med samma frågeställningar, så varför inte fundera på saken tillsammans? Tanken med Bygdegården är att föreningarnas eldsjälar ska få träffas, utbyta ideér med varandra och komma fram till gemensamma lösningar. Som förening vill man ju ha roligt och kunna utvecklas. En förening i norr kanske inte vet hur en förening i söder gör för att få mera folk på talko. Förhoppningsvis kan projektet bidra med inspiration och stöd för att hjälpa föreningarna att nå de mål som de själva vill uppnå. Projektet finansieras av Aktion Österbotten, 

Är du föreningsaktiv och tycker att det här låter som ett intressant upplägg, då får du gärna ta kontakt med projektledare Nora (nora(at)sou.fi) redan i detta skede för mer information.
 
Vårens kursutbud 
Det är full rulle på kursfronten. En del kurser är redan avklarade, andra inbokade och ytterligare några är i planeringsstadiet. Dessa kurser är just nu aktuella:
HÄR finns mer information om alla kurser och anmälningsformulär. Har ni förslag på andra kurser som ni vill att SÖU ordnar? Ta kontakt med cecilia(at)sou.fi med era önskemål. 
 
Vill ni visa sportlovsbio?
Under sportlovsveckan ordnar flera föreningar bio i lokalen. Bland annat "Ted - För kärlekens skull" och barnfilmen "Coco" visas. Ännu finns det några lediga datum i sportlovsveckan. Ta kontakt med anders(at)sou.fi för mer information. 
 
Mall på räddningsplan och hyreskontrakt
Under fliken medlemsservice har vi samlat nyttiga manualer, mallar och länkar för våra medlemmar. Vi erbjuder bland annat alla föreningar en kostnadsfri mall på räddningsplan samt en nyskapad mall på hyreskontrakt för lokal. Ta kontakt med cecilia(at)sou.fi för mer info.
 
Föreningsverktyget uppdateras
Föreningsverktyget, där ni lämnar in bl.a. föreningsstatistiken, håller som bäst på att uppdateras och kommer att flyttas från föreningens hemsida till en extern hemsida (fv.webbhuset.fi) kallad ”Kontoret”. Det nya verktyget har utvecklats så att bl.a. föreningen själv ska kunna exportera de uppgifter som man matar in i form av överskådlig statistik över verksamheten. Inloggningsuppgifterna är de samma som då en administratör loggar in på föreningens hemsida. Den statistik som ni fyllt i i det gamla föreningsverktyget har exporterats till det nya. Ännu finslipas det nya föreningsverktyget och SÖU kommer att gå ut med mer information när allt är färdigställt och redo att börja användas. 
 
Tipsa om sportlovsevenemang
Inför sportlovsveckan sammanställer vi en lista med de olika evenemang som är på gång i föreningarna. Listan publiceras på öp.fi nästa vecka. Har ni något program ni vill marknadsföra? Sänd då informationen till cecilia(at)sou.fi
 
Föreningens kontaktperson
Ni kommer väl ihåg att meddela SÖU när kontaktpersonen i föreningen byts ut? Kontaktpersonen är den som vi från SÖU riktar oss till med föreningsrelaterad information. Kom också ihåg att uppdatera kontaktperson samt -uppgifter på er egen hemsidan. HÄR (välj ring och sedan förening) kan ni se vilka kontaktuppgifter ni uppgivit på er egen hemsida/i föreningsverktyget. 
 
Tips på nyttiga föreläsningar
  • Regionförvaltningsverket ordnar en föreläsning om den nya Alkohollagen 22.2 klockan 12-15 i Vasa. Föreläsningen riktar sig bl.a. till föreningar. Mer information om föreläsningen finns HÄR
  • SFV vill tipsa om att de ordnar flera intressanta föreläsningar och kurser i Vasa under marsmånad. Bland annat ordnar man kurs i sociala medier som arbetsverktyg 7.3, Föreningsbokföring med Fortnox 15.3 och en föreläsning om EU:s dataskyddsreform 20.3. Mer information finns HÄR

 

Kom ihåg att besöka vår hemsida med jämna mellanrum och följ oss gärna på Facebook och Instagram (@sou.fi) för att ta del av den senaste informationen!

Se upp i backen!

Hälsar SÖU:s personal

SÖU
66818_t.jpg

Revysäsongen är här

Äntligen drar revysäsongen igång. Passa på och besök någon av de föreningar som spelar revy 2019.

SÖU:s kansli julstängt

SÖU:s kansli är stängt under julledigheten. Vi tar emot besök enligt överenskommelse.

Årets sista ÖP

ÖP finns som vanligt i sin helhet på webben. Klicka på länken nedan och kolla in föreningarnas julevenemang, läs på om upphovsrätten och alkohollagen, och bli inspirerad av årets Johannespristagare. Det och mycket mer finns i årets sista nummer!

Fira julen i föreningarna

I december ordnas många julevenemang i föreningarna i Österbotten. Passa på att besöka någon av alla de marknader, julkonserter och andra evenemang som erbjuds.

Desky lanseras för föreningarna

Efter årsskiftet lanseras ett nytt nätbaserat verktyg för SÖU:s medlemsföreningar. Desky fungerar som föreningarnas eget arbetsbord som ska underlätta föreningsadministration.

Nyheter

66818_t.jpg

Revysäsongen är här

Äntligen drar revysäsongen igång. Passa på och besök någon av de föreningar som spelar revy 2019.

SÖU:s kansli julstängt

SÖU:s kansli är stängt under julledigheten. Vi tar emot besök enligt överenskommelse.

Årets sista ÖP

ÖP finns som vanligt i sin helhet på webben. Klicka på länken nedan och kolla in föreningarnas julevenemang, läs på om upphovsrätten och alkohollagen, och bli inspirerad av årets Johannespristagare. Det och mycket mer finns i årets sista nummer!

Fira julen i föreningarna

I december ordnas många julevenemang i föreningarna i Österbotten. Passa på att besöka någon av alla de marknader, julkonserter och andra evenemang som erbjuds.

Desky lanseras för föreningarna

Efter årsskiftet lanseras ett nytt nätbaserat verktyg för SÖU:s medlemsföreningar. Desky fungerar som föreningarnas eget arbetsbord som ska underlätta föreningsadministration.