Nya avgifter vid anmälan om alkoholservering

21.02.2019 kl. 13:49
Från årsskiftet har avgiften för anmälan om servering på ett på förhand godkänt serveringsområdet ändrats. Anmälningsavgiften är nu 95 euro per evenemang. 

Vid årsskiftet trädde en ny förordning gällande alkohollagen i kraft för åren 2019 och 2020. Förordningen påverkar avgiften för anmälan om evenemang med servering på ett på förhand godkänt serveringsområde.

Den tidigare avgiften var 95 euro per anmälan oberoende av antal evenemang som anmäldes samtidigt, numera är avgiften 95 euro per evenemang. Den ändrade avgiften påverkar de föreningar som utnyttjar det så kallade cateringtillståndet för servering. 

Statsrådets förordning om avgifter till Regionförvaltningsverken åren 2019 och 2020 finns HÄR. På samma sida kan även en bilaga med avgiftstabell (Tabell 1.2.) laddas ned. 

 

SÖU

Tips inför det nya verksamhetsåret

Vid årskiftet är det många föreningar som byter styrelsemedlemmar och inleder ett nytt verksamhetsår. För att starten ska gå så smidigt som möjligt har vi samlat våra bästa tips.

Vårens bidrag

Nytt år och nya möjligheter. Under våren kan föreningar ansöka om bidrag för bland annat verksamheten, projekt, renoveringar och mycket annat. Läs mer om alla ansökningsmöjligheter här.

Kurser för föreningsaktiva

Vårterminen vid de lokala arbetar-, medborgar- och vuxeninstituten i Österbotten erbjuder bland annat kurser för ordningsvakter och teaterintresserade. Edunova och Optima ordnar också kurser i första hjälpen, hygienpass och serveringspass.

Föreningsposten 2.12.2025

Läs senaste nytt här!

Föreningshusen säkrar Finlands kritiska infrastruktur 

Föreningshusen har stor betydelse för den lokala krisuthålligheten.  Husen är på många orter de enda lokalerna där man kan ordna hjälp och trygghet.