Nya avgifter vid anmälan om alkoholservering

21.02.2019 kl. 13:49
Från årsskiftet har avgiften för anmälan om servering på ett på förhand godkänt serveringsområdet ändrats. Anmälningsavgiften är nu 95 euro per evenemang. 

Vid årsskiftet trädde en ny förordning gällande alkohollagen i kraft för åren 2019 och 2020. Förordningen påverkar avgiften för anmälan om evenemang med servering på ett på förhand godkänt serveringsområde.

Den tidigare avgiften var 95 euro per anmälan oberoende av antal evenemang som anmäldes samtidigt, numera är avgiften 95 euro per evenemang. Den ändrade avgiften påverkar de föreningar som utnyttjar det så kallade cateringtillståndet för servering. 

Statsrådets förordning om avgifter till Regionförvaltningsverken åren 2019 och 2020 finns HÄR. På samma sida kan även en bilaga med avgiftstabell (Tabell 1.2.) laddas ned. 

 

SÖU

Kurser för föreningsaktiva

Höstterminen vid de lokala arbetar-, medborgar- och vuxeninstituten i Österbotten erbjuder bland annat kurser i teater och pidro. Det erbjuds också många kurser i första hjälpen, hygienpass och serveringspass.

Höstens bidrag

Hösten är en viktig tid för bidragsansökan. Föreningar kan nu ansöka om bidrag för både renovering, verksamhet och projekt.

SÖU X PRIDE 2026

Inkludering är förbundets årstema 2026 och därför kommer SÖU också att delta i Pride-paraderna i Närpes 3.7 och Vasa 4.7. Vi hoppas att så många medlemsföreningar som möjligt vill komma med!

"POV: Du gick med i UF" – ungdomsrörelsen firar 120 år med en kampanj på Instagram

Den 16 juni fyller den svenskösterbottniska ungdomsrörelsen 120 år. För att uppmärksamma jubileet lanserar Svenska Österbottens Ungdomsförbund (SÖU) kampanjen "POV: Du gick med i UF", där medlemsföreningar runt om i Österbotten  visar upp hur det är att vara med i en ungdomsförening idag.

Föreningsposten 25.5.2026

Läs senaste nytt här!