SFV håller föreningskurser

13.08.2019 kl. 14:44
Svenska folkskolans vänner erbjuder under hösten två kurser som riktar sig till föreningsmänniskor: Föreningskunskap och Mångfald inom föreningslivet.

Mångfald i föreningslivet 27.8

Jobbar din förening med integration, eller är ni intresserade av att jobba för ett föreningsliv där alla är välkomna? SFV och Röda Korset arrangerar en inspirationskväll för föreningar som vill jobba för mångfald i föreningslivet. Under kvällen tar vi del av Integrationscykeln, Röda korsets verktyg för tvåvägsintegration, och goda exempel över lyckade initiativ.

Läs mer om kursen HÄR.

 

Föreningskunskap – en djupdykning 25–26.10 

En kurs för dig som är föreningsaktiv eller intresserad av föreningslivet och vill lära dig mera. Vi lär oss bl.a. om föreningsadministration, föreningslagen, GDPR och föreningsekonomi.

Läs mer om kursen HÄR.

SÖU

Föreningsposten 2.12.2025

Läs senaste nytt här!

Föreningshusen säkrar Finlands kritiska infrastruktur 

Föreningshusen har stor betydelse för den lokala krisuthålligheten.  Husen är på många orter de enda lokalerna där man kan ordna hjälp och trygghet.

Föreningsposten 6.11.2025

Läs senaste nytt här!

Tips inför Kulturfondens bidragsansökan

I november är det ansökningstid för Svenska kulturfondens allmänna ansökan. För att underlätta processen har vi sammanställt en kom ihåg-lista för ansökan.

Lokallitteratur

Som ett led i SÖU:s kultursatsning under 2025 bjuder vi in till författarsamtal i Loffens och Dagsmark UF i december.